Karolina Poliakova Nie znaliśmy się do tego lata

Aukcja sztuki na rzecz Białorusinów #SztukaWspierania

Fundacja Humanosh wraz z Piękna Gallery oraz agencją zintegrowanego marketingu Communiction Unlimited już po raz drugi organizują charytatywną aukcję dzieł sztuki wybitnych twórców z Białorusi i Polski. 9 lutego 2022 r. będzie można wylicytować nie tylko wartościowe obrazy, ale również pomóc Białorusinom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.

Partnerami internetowymi aukcji są: Artinfo.pl oraz Onebid.pl.

Rafał Olbiński, List nieśmiałego kochanka

Rafał Olbiński, List nieśmiałego kochanka

W Polsce przebywa wielu Białorusinów, którzy z obawy przed aresztowaniem lub nawet utratą życia zmuszeni byli do ucieczki z kraju. Często przyjeżdżają z jednym plecakiem, bowiem nie mieli czasu lub możliwości zabrania dorobku swojego życia. Wiele osób przyjeżdża do Polski
z rodziną. Wszyscy potrzebują dachu nad głową, jedzenia, środków czystości, a w dalszej kolejności wsparcia w załatwieniu dokumentów i spraw urzędowych, które umożliwią im godne funkcjonowanie w naszym kraju.

Fundacja Humanosh opiekuje się uchodźcami politycznymi od wielu lat. W ubiegłym roku wyremontowała i otworzyła w Warszawie Mirnyj Dom, pierwszy dom Białorusinów po przybyciu do Polski. W okresie 8 miesięcy placówka przygarnęła i pomogła usamodzielnić się ponad 95 osobom. Poza Mirnym Domem, Fundacja ma pod opieką 18 mieszkań na terenie całej Polski, gdzie przebywają migranci z Białorusi.

Paweł Kowalewski, Mon cheri bolscheviq, 2007

Paweł Kowalewski, Mon cheri bolscheviq, 2007

Uruchomienie, wyposażenie i utrzymanie Mirnego Domu było w dużej mierze możliwe dzięki środkom uzyskanym z pierwszej aukcji charytatywnej, która odbyła się 17 lutego 2021 r. Zebrano wtedy kwotę ponad 100 tys. złotych.
Miesięczne koszty utrzymania Mirnego Domu (zwłaszcza w okresie grzewczym) to suma często przekraczająca 20 tys. złotych. „Sukces i wielkie zaangażowanie po stronie, zarówno samych artystów jak i kupujących, skłonił nas do powtórnego zorganizowania aukcji. Tym razem również nikt z zaproszonych nie odmówił nam pomocy. Mamy wspaniałych młodych artystów z Białorusi, takich jak np.: Alesia Zhitkievich, Michail Gulin, Karolina Poliakova. Swoją pracę, obraz zatytułowany „Minuta krzyku”, na rzecz wspierania wolności, przekazała również Jana Shostak. Paweł Kowalewski, Katarzyna Kozyra to nazwiska znane powszechnie nie tylko w Polsce, tym bardziej cieszymy się, że są z nami ponownie. Idea wolności, niepodległości, walki z reżimem jest Polakom bardzo bliska, więc grono artystów wspierających tę inicjatywę co roku się powiększa. W tym roku swoje prace przekazali nam również Rafał Olbiński, Anna Halarewicz, Kamil Kotarba, Alicja Habisiak-Matczak. Jestem przekonana, że gwarantują one zarówno wysoki poziom artystyczny, ale również zainteresowanie miłośników sztuki. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na Mirnyj Dom lub inne potrzeby.

Katarzyna Kozyra, Letnia opowieść

Katarzyna Kozyra, Letnia opowieść

Białorusinów przebywających w Polsce”- powiedziała Katarzyna Skopiec, współzałożycielka fundacji Humanosh.
Artyści, którzy uczestniczą w przedsięwzięciu, reprezentują różne generacje, style i dyscypliny. 70 dzieł dostępnych na aukcji to obrazy, rysunki, linoryty, infografiki i wiele innych. Wiele z nich, w bezpośredni sposób, odwołuje się do pojęcia wolności, niezależności, bezpieczeństwa lub jego braku. Większość twórców to ludzie bardzo młodzi. Niektórzy przeżyli aresztowanie i zmuszeni zostali do emigracji z kraju. Wyjątkowym przykładem są Nastia i Ivan Yaroshevicz, którzy mają odpowiednio 5,5 i 7 lat. Są oni dziećmi Antoniny Kanavalavej i Sergeja Yaroshevicha – więźniów politycznych skazanych na 5,5 roku więzienia. Groziło im trafienie do domu dziecka, gdyby nie ich babcia, Anna Kanavalava, która uciekła razem z nimi do Polski. Po doświadczeniu 2 napadów wojsk reżimu Łukaszenki na rodzinny dom Nastii i Ivana zamieszczają oni w swoich licznych rysunkach symbole wolnej Białorusi. Cała trójka mieszkała w Mirnym Domu.

Jana Shostak, Minuta krzyku

Jana Shostak, Minuta krzyku

Aukcja odbędzie się 9 lutego 2022 r. o godz. 19.00. Zapraszamy do licytacji za pośrednictwem portali Artinfo.pl oraz Onebid.pl – linki do aukcji:

Alesia Zhitkievich, Colorless Belarus

Alesia Zhitkievich, Colorless Belarus

Jak Możesz Pomóc

Wesprzyj działania naszej Fundacji - tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!

Aksamitna

Założyciele fundacji aktywnie pomagają uchodźcom od ponad 15 lat. Fundacja Humanosh działa od 2020 roku, z pomocą rodziny, wolontariuszy i dzięki wsparciu darczyńców pomagamy Uchodźcom i upowszechniamy historię rodziny Wołosiańskich.

Naszą misją jest budowanie rzeczywistości, w której każdy człowiek czuje się bezpiecznie i godnie, niezależnie od swojego pochodzenia, rasy, wyznania czy koloru skóry.

Tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!