Spektakl Emma

Fundacja Humanosh partnerem spektaklu „EMMA” – Teatralna podróż przez historię migracji i integracji

Nasza fundacja ma zaszczyt być partnerem spektaklu „Emma”, który stanowi czwartą pracę białoruskiego dramaturga i reżysera Mikity Iłinczyka w Polsce. Tekst tej sztuki porusza problem migrantów ze wschodu i ich integracji w zachodnioeuropejskie społeczeństwo, konflikt wartości i symbiozę kultur. Migranci często spotykają się z uprzedzeniami, dyskryminacją i przemocą lub po prostu nie pasują do nowego porządku życia w Europie. Autorzy starają się ukazać tę problematykę poprzez historię tytułowej bohaterki, Emmie, imigrantki z Białorusi, która prowadzi prosperującą firmę budowlaną w Warszawie, zatrudniającą uchodźców z kresów wschodnich.


W spektaklu pojawiają się również inne postaci, takie jak młody Polak Jan, który związuje się z Emmą i zostaje wplątany w nielegalne interesy związane z przywozem migrantów. Sztuka dotyka również historii dziecka Emmy, które rozważa zmianę płci, co wywołuje konsternację wśród osób o konserwatywnych poglądach.


Koncepcja spektaklu oparta jest na idei „zysku w czasie wojny”, nawiązującej do sztuki „Matka Courage” Bertolta Brechta. Autor chce stworzyć tekst i spektakl, które poruszają ten temat i są związane z prawdziwymi wydarzeniami naszych czasów. Chociaż tematyka polityczna i społeczna stanowi tło dla głównej historii, celem projektu jest głębsze zrozumienie bohaterów i ich transformacji.
Twórcy projektu, białoruski zespół we współpracy z polskimi aktorami, mają nadzieję, że spektakl przyczyni się do dialogu społecznego i lepszego zrozumienia tematu imigracji w Polsce. W przyszłości planują kontynuować współpracę pomiędzy białoruskimi twórcami teatralnymi a polskimi instytucjami.


Mikita Iłinczyk, białoruski dramatopisarz i reżyser, jest autorem tekstu spektaklu. Alexandr Adamau, scenograf, oraz Sara Tokina, producentka i kuratorka, są odpowiedzialni za inne aspekty realizacji projektu. Aliaksandra Kononchenka, fotografka i artystka wideo, oraz aktorzy Anita Sokołowska, Maciej Łączyński i Elżbieta Zajko również biorą udział w spektaklu.

Jak Możesz Pomóc

Wesprzyj działania naszej Fundacji - tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!

Aksamitna

Założyciele fundacji aktywnie pomagają uchodźcom od ponad 15 lat. Fundacja Humanosh działa od 2020 roku, z pomocą rodziny, wolontariuszy i dzięki wsparciu darczyńców pomagamy Uchodźcom i upowszechniamy historię rodziny Wołosiańskich.

Naszą misją jest budowanie rzeczywistości, w której każdy człowiek czuje się bezpiecznie i godnie, niezależnie od swojego pochodzenia, rasy, wyznania czy koloru skóry.

Tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!