Zwierciadło - Sztuka dla Białorusi

Zwierciadło: Sztuka dla Białorusi

A właściwie dla Białorusinów. Tych, którym udało się wyjechać i którzy próbują od nowa zacząć życie w naszym kraju. Możemy wylicytować obraz i im pomóc.

Jak trudna jest sytuacja na Białorusi, dobrze wiemy. Wielu Białorusinów z powodu prześladowań lub z obawy przed aresztowaniem, a często i śmiercią, musiało opuścić swój kraj. Potrzebują dachu nad głową, jedzenia, opieki medycznej, a przede wszystkim wsparcia, które pomoże im godnie żyć w naszym kraju.

To wsparcie daje im fundacja Humanosh, która w zeszłym roku otworzyła w Warszawie Mirnyj Dom, hostel, który stał się schronieniem już dla wielu osób. Katarzyna Obuchowicz-Skopiec, która stworzyła fundację i Mirnyj Dom, powiedziała nam: –Wynajęłam stary dom do remontu i razem z przyjaciółmi i z Białorusinami go zrobiliśmy. Nie jest łatwo, żyjemy ze zbiórek, ze zrzutek. Ponad 250 osób przytuliliśmy, pomogliśmy w starcie w nowe życie. Z pracą, z mieszkaniem, kaucją, pierwszym czynszem.

Koszty utrzymania są jednak bardzo wysokie i przekraczają możliwości fundacji, stąd charytatywna aukcja sztuki, która odbędzie się 9 lutego, organizowana przez fundację Humanosh, Piękna Gallery i Communication Unlimited.

Swoje prace przekazało na nią wielu znanych artystów białoruskich i polskich, m.in. Jana Shostak, Igor Tishin, Mihaił Gulin, Karolina Poliakova. Będą również prace rodzeństwa – dzieci w wieku 5 i 7 lat, które babcia wywiozła do Polski, aby nie trafiły do domu dziecka. Ich rodzice odsiadują 5,5-letni wyrok więzienia na Białorusi.

Na apel fundacji odpowiedzieli też polscy twórcy, tacy jak Katarzyna Kozyra, Paweł Kowalewski, Rafał Olbiński i wielu innych.

Aukcja odbędzie się 9 lutego 2022 r. o godz. 19.00. Zapraszamy do licytacji za pośrednictwem portali Artinfo.pl oraz Onebid.pl – linki do aukcji: ArtinfoOnebid

Wystawa przedaukcyjna trwa w Piękna Gallery w Warszawie przy ul. Emilii Plater 10.

W naszej galerii prezentujemy wybrane dzieła, które będzie można kupić na aukcji.
 

Przeczytaj artykuł na www.zwierciadlo.pl

Jak Możesz Pomóc

Wesprzyj działania naszej Fundacji - tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!

Aksamitna

Założyciele fundacji aktywnie pomagają uchodźcom od ponad 15 lat. Fundacja Humanosh działa od 2020 roku, z pomocą rodziny, wolontariuszy i dzięki wsparciu darczyńców pomagamy Uchodźcom i upowszechniamy historię rodziny Wołosiańskich.

Naszą misją jest budowanie rzeczywistości, w której każdy człowiek czuje się bezpiecznie i godnie, niezależnie od swojego pochodzenia, rasy, wyznania czy koloru skóry.

Tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!