Jarosława i Izydor Wołosiańscy mieszkali w Drohobyczu we wschodniej Galicji. Izydor, zanim zaręczył się z Jarosławą, pracował jako technik w niemieckim warsztacie, w którym pracowali również Żydzi. We wrześniu 1942 r. Izydor ukrył czternastu Żydów – kobiety i dzieci – w piwnicy willi, w której znajdowały się biura warsztatów. Jarosława, narzeczona Izydora, przynosiła im jedzenie. Pod koniec 1942 r. Izydor i Jarosława dowiedzieli się, że mieszkanie nad piwnicą i pod biurem warsztatów ma zostać przekazane Niemcom. Izydor i Jarosława postanowili się pobrać i przejąć mieszkanie. W piwnicy znajdowało się wówczas osiemnaście osób. Jarosława, zanim wyszła za mąż za Izydora, ukrywała już trzyletnią Żydówkę imieniem Ania. „Na dole przybywało ludzi. Teraz były tam rodziny ”- napisała Jarosława w swoim zeznaniu w Yad Vashem. W sumie, do wyzwolenia w 1944 roku, Wołosiańscy w piwnicy domu, w którym mieszkali, ukryli 39 osób. Jedna z ukrywanych przez Wołosiańskich, Tova Stock, pisała: „Ryzyko, jakie podjęli Wołosiańscy, było ogromne. Przez cały dzień, od szóstej rano do wieczora, Niemcy spacerowali po warsztacie. Dlatego w dzień spaliśmy, a wieczorami przygotowywaliśmy posiłki, robiliśmy pranie itp. Czasami coś sprzedawaliśmy, żeby zarobić na jedzenie. Czasami zajmowali się tym również Wołosiańscy ”. W czasie wojny, Wołosiańscy uratowali pięcioosobową rodzinę Stocków, trzyosobową rodzinę Hendlów, trzech członków rodziny Motiego (przyjaciela Izydora, którego nazwisko nie jest znane), dwoje z rodziny Kreislerów, czteroosobową rodzinę Klinghofferów i dwóch członków rodziny Frey.
Również pięcioosobową rodzinę Miszelów, rodzinę Sobel, rodzinę Lind, składająca się z trzech osób, trzyosobową rodzinę Tepperów, Amalię Rosenberg, Tacię Winkler oraz profesora medycyny z Wiednia i Pragi. W swoim zeznaniu Wołosiańscy wyjaśniali swoje motywacje: „Tego nie planowaliśmy. Zrobiliśmy to wtedy, gdy ludzie byli w potrzebie”. Po wojnie większość uratowanych przez Wołosiańskich wyjechała do Izraela; Wołosiańscy przenieśli się do Wrocławia. 24 stycznia 1967 roku Yad Vashem uznał Izydora Wołosiańskiego i jego żonę Jarosławę Wołosiańską za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Wie Sie helfen können
Unterstützen Sie die Arbeit unserer Stiftung - nur mit Ihrer Hilfe können wir erfolgreich sein!

Die Gründer der Stiftung sind seit mehr als 15 Jahren in der Flüchtlingshilfe aktiv. Die Stiftung Humanosh ist seit 2020 tätig. Mit Hilfe der Familie, Freiwilligen und dank der Unterstützung von Spendern helfen wir Flüchtlingen und verbreiten die Geschichte der Familie Wołosiański.
Unser Ziel ist es, eine Realität zu schaffen, in der sich jeder Mensch sicher und würdevoll fühlt, unabhängig von seiner Herkunft, Rasse, Religion oder Hautfarbe.
Nur mit Ihrer Hilfe können wir erfolgreich sein!