Dzieci pomagały dzieciom

Dzieci pomagały dzieciom

W połowie października w Szkole Podstawowej nr 52 na warszawskim Targówku, przy wsparciu fundacji Humanosh, odbyła się akcja pomocy dzieciom – uchodźcom z Białorusi.

Akcję zainicjowała jedna ze szkolnych wolontariuszek – uczennica klasy 8 Pola Zielińska, wraz z mamą. Zbiórkę udało się przeprowadzić dzięki wsparciu i aktywnemu zaangażowaniu Anny Bartoszewskiej, nauczycielki WF w szkole, która razem z paniami Anną Niemirą i Katarzyną Frymark opiekuje się szkolnym wolontariatem.

Nauczycielka tłumaczy, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w takich przedsięwzięciach. – Pola z mamą przyszły do nas z pomysłem akcji. My tylko z radością mogliśmy do niej dołączyć i wyjść naprzeciw wielkiej chęci naszych uczniów i ich rodzin by pomagać innym. Pomoc dla uchodźców z Białorusi nie powiodłaby się bez otwartych na pomaganie oczu i serc uczniów. My byliśmy tylko pośrednikami – mówi Anna Bartoszewska.

Akcja pomocy dzieciom

Akcja pomocy dzieciom

Uczniowie SP 52 z zaangażowaniem przez tydzień zbierali artykuły szkolne, ubrania, książki, zabawki oraz środki czystości dla dzieci, które razem z rodzicami uciekły z Białorusi do Polski i są w ciężkiej sytuacji materialnej.

Zebrane datki

Zebrane datki

Akcja pomocy okazała się wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział blisko 60 uczniów i ich rodziców, którzy przekazali dla białoruskich dzieci ogromne ilości rzeczy, m.in. plecaki szkolne, ubrania, buty, piórniki, koce, a nawet hulajnogi. Wiele darów było osobistych, skierowanych do konkretnych dzieci, z dołączonymi kartkami z dedykacjami.

Cieszę się, że mogłam to zrobić – mówi inicjatorka akcji ośmioklasistka Pola – Czuję potrzebę pomagania innym. Moja mama pochodzi z Białorusi, więc ten temat jest dla mnie szczególnie bliski. Wiem, co się tam teraz dzieje.

Jestem Białorusinką, choć od kilkunastu lat mieszkam w Polsce. Nie mogę pozostać obojętna i po prostu obserwować wydarzenia w moim kraju. Cieszę się, że w taki sposób udało nam się ubrać i wyposażyć do szkoły białoruskie dzieciaki, znajdujące się w ośrodkach dla uchodźców na terenie całej Polski – mówi Aleksandra Zielińska, mama Poli.

Wielkie wsparcie

Wielkie wsparcie

Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane do fundacji Humanosh i już docierają do adresatów.

Niesamowita zbiórka

Niesamowita zbiórka​
Wie Sie helfen können

Unterstützen Sie die Arbeit unserer Stiftung - nur mit Ihrer Hilfe können wir erfolgreich sein!

Samt

Die Gründer der Stiftung sind seit mehr als 15 Jahren in der Flüchtlingshilfe aktiv. Die Stiftung Humanosh ist seit 2020 tätig. Mit Hilfe der Familie, Freiwilligen und dank der Unterstützung von Spendern helfen wir Flüchtlingen und verbreiten die Geschichte der Familie Wołosiański.

Unser Ziel ist es, eine Realität zu schaffen, in der sich jeder Mensch sicher und würdevoll fühlt, unabhängig von seiner Herkunft, Rasse, Religion oder Hautfarbe.

Nur mit Ihrer Hilfe können wir erfolgreich sein!