Kilka słów

Misje Medyczne

Historia

Humanosh Emergency Medical Team

logo Humanosh Med Evacuation

Humanosh Emergency Medical Team to pion medyczny Fundacji Humanosh, który od 10 marca 2022 r. pomaga ludności na terenach objętych wojną i kataklizmami poprzez ewakuacje medyczne, zapewnianie podstawowej opieki medycznej oraz szkoleniom.

Na Ukrainie taka pomoc jest kluczowa. Lokalne służby medyczne są przeciążone, szpitale w wielu przypadkach zniszczone, bez prądu, wody i ogrzewania. To wszystko w połączeniu z ryzykiem powtarzających się ataków rakietowych i brakiem ukraińskich medyków uniemożliwia skuteczną pomoc przewlekle chorym i rannym. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja na wschodzie kraju – w regionach, w których od wielu lat toczą się działania wojenne.

Humanosh Med Evacuation

 

Od początku wojny Humanosh Emergency Medical Team wykonał prawie 2200 ewakuacji medycznych, stając się kluczowym ogniwem w łańcuchu międzynarodowej pomocy medycznej. Przeprowadzenie każdej ewakuacji medycznej to skomplikowany proces logistyczny, który wymaga doskonałego planowania i przygotowania, od wyboru odpowiedniego środka transportu, przez dobór wykwalifikowanej załogi medycznej, po przygotowanie odpowiedniego sprzętu i wyposażenia medycznego. Każdy błąd podczas ewakuacji, nawet najmniejszy, może kosztować życie pacjenta lub członka załogi medycznej, dlatego przygotowanie do ewakuacji to proces, który musi być dopracowany w nawet  najmniejszych detalach.

Zespół Humanosh Emergency Medical Team składa się z 82 medyków, w tym lekarzy medycyny ratunkowej, pielęgniarek intensywnej terapii oraz ratowników medycznych. Placówka posiada stację pogotowia ratunkowego na Ukrainie oraz 23 karetki do dyspozycji. Wszystkie działania prowadzone są we współpracy i na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Ukrainy. Na co dzień Humanosh Emergency Medical Team współpracuje również z Lwowskim Pogotowiem Ratunkowym oraz grupami medycznymi z całego świata – m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Czechy, Łotwa i Norwegia. 

HME kurtka
Ratownik HME trzymający dziewczynkę na rękach

Od 1 stycznia 2023 patronat honorowy nad działalnością placówki medycznej Humanosh Emergency Medical Team objął Minister Zdrowia RP Adam Niedzielski. Wsparcie finansowe i operacyjne udzielane przez Światową Organizację Zdrowia od 12 września 2022 r. było kamieniem milowym w dalszym rozwoju projektu ewakuacji medycznej i pozwala Humanosh Emergency Medical Team planować swoje działania w dłuższym horyzoncie czasowym, a tym samym zapewnić stabilne partnerstwo dla organizacji zaangażowanych w międzynarodowy system medevac.

Ponadto, przy wsparciu WHO, Humanosh Emergency Medical Team rozpoczął proces certyfikacji EMT, który pozwala na prowadzenie działalności zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami.