1,5 % post Humanosh

Poradnik Podatnika – Który PIT wypełnić i jak przekazać 1,5% na Fundację Humanosh?

Do najpopularniejszych, podstawowych formularzy PIT należą:

Druk PIT-28

Druk PIT-28 jest przeznaczony dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy także osób uzyskujących przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy bądź poddzierżawy, a także osób osiągających przychody ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.

 

Pit 28S składany jest w związku z rozliczeniami podatkowymi po śmierci przedsiębiorcy korzystającego z opodatkowania ryczałtem.

Druk PIT-36

Druk PIT-36 wybierzesz, jeżeli w danym roku:

  • prowadziłeś/aś działalność gospodarczą poza rolnictwem, opodatkowaną na ogólnych zasadach (także korzystając z kredytu podatkowego lub rozliczając się w jednym z pięciu kolejnych lat po jego wykorzystaniu),
  • działałeś/aś w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na ogólnych zasadach.

Dotyczy to jednak wyłącznie następujących przychodów:

  • z najmu, podnajmu, dzierżawy lub podobnych umów w ramach działalności gospodarczej (uwaga: wyłącznie w ramach działalności gospodarczej – ta zmiana weszła w życie począwszy od rozliczenia za 2023 rok),
  • ze źródeł krajowych, od których płatnik nie przekazał informacji o ich wysokości i w przypadku których musisz samodzielnie rozliczyć podatki,
  • ze źródeł zagranicznych, uzyskanych bez pośrednictwa polskich płatników.
Druk PIT-37

Przeznaczony jest przede wszystkim dla pracowników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej oraz osiągają przychody z umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło.

Druk PIT-38

Druk PIT-38 przeznaczony jest dla osób, które w roku podatkowym uzyskały przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, realizacji wynikających z nich praw oraz udziałów w spółkach mających osobowość prawną. PIT-38 wypełniają także podatnicy, uzyskujący przychody z tytułu objęcia akcji w spółkach mających osobowość prawną bądź wkład w spółdzielniach w zamian za wkład inny niż pieniężny, w postaci innej niż przedsiębiorstwo.

Deklaracje PIT-36 i 37 to najpopularniejsze formularze rozliczeniowe.

PIT-37

PIT-37 przeznaczony jest dla podatników, którzy swoje przychody uzyskują i rozliczają za pośrednictwem płatników. Obowiązuje zatem pracowników, zleceniobiorców, emerytów oraz inne osoby, za które zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik.

Rozliczając się formularzem PIT-37 możliwe jest również rozliczenie wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko (spełniając odpowiednie warunki).

PIT-36

PIT-36 przeznaczony jest dla osób uzyskujących dochody (na zasadach skali podatkowej 12-32%) bez pośrednictwa płatnika. Będą to podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działalność nierejestrowaną/nieewidencjonowaną. Nie rozliczą się na jego podstawie natomiast osoby prowadzące działalność rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym (wyjątkiem będzie posiadanie dwóch działalności — jednej rozliczanej wg skali PIT-36, drugiej ryczałtem; podatnik składa wówczas dwie odrębne deklaracje).

Tutaj znajdziesz wszystkie oficjalne formularze PIT

1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego

Podczas rozliczania PIT warto skorzystać z możliwości przekazania 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego. Przekazując ten procent na rzecz Fundacji Studenckiej Młodzi-Młodym, wspierasz tym samym Fundację Humanosh i realnie wpływasz na jej przyszłość.

Jak przekazać 1,5% dla Organizacji Pożytku Publicznego?

Poniżej, jak wypełnić PIT, aby przekazać 1,5% podatku na Fundację Humanosh za pośrednictwem Twój e-PIT lub w formularzu papierowym.

Dane szczegółowe:

  • Numer KRS: 0000270261
  • Cel szczegółowy: Humanosh20471 
Twój e-PIT
PIT - Druk papierowy
PIT wskazówki 1,5%
Jak Możesz Pomóc

Wesprzyj działania naszej Fundacji - tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!

Aksamitna

Założyciele fundacji aktywnie pomagają uchodźcom od ponad 15 lat. Fundacja Humanosh działa od 2020 roku, z pomocą rodziny, wolontariuszy i dzięki wsparciu darczyńców pomagamy Uchodźcom i upowszechniamy historię rodziny Wołosiańskich.

Naszą misją jest budowanie rzeczywistości, w której każdy człowiek czuje się bezpiecznie i godnie, niezależnie od swojego pochodzenia, rasy, wyznania czy koloru skóry.

Tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!