Humanosh Sława przy swoim drzewie w Yad Vashem

Drohobycz oddaje cześć dwóm kolejnym Sprawiedliwym

W mieście zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci Sławy i Izydora Wołosiańskich.

Wiadomo: „Kto uratował jedną osobę – ocalił wszechświat”. To słowa na dyplomie i medalu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którymi Instytut Yad Vashem w Jerozolimie upamiętnia odważnych ludzi, którzy podczas II wojny światowej, pod groźbą śmierci i eksterminacji przez nazistów, ratowali innych. W Drohobyczu nazwisko Tarasa Śniatyńskiego (1925-1994) pierwszego w czasach obecnej niepodległości drohobyczanina, który niedługo przed swoją przedwczesną śmiercią za uratowanie rodziny Nestel, został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, jest dziś dobrze znane.

O uratowaniu 45 drohobyckich Żydów przez Ivana Burę, którego dotychczas nie uznano za Sprawiedliwego, o jednym uratowanym Bernardzie Mayerze została napisana książka.
W Drohobyczu wiedzą też o odwadze Niemców – Ebergarda i Donaty Helmrichów oraz parze Baytzów, ratujących Żydów w Drohobyczu i Borysławiu i których pamięć uwieczniono dwa lata temu. A tacy wybawcy i przypadki nie są odosobnione.

Dziś ważne wydarzenie w Drohobyczu:

Przy ulicy Szaszkiewicza 9 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci bohaterskiej pary Sławy i Izydora Wołosiańskich, którzy w czasie wojny ocalili życie prawie czterdziestu swoim żydowskim znajomym i przyjaciołom.
Inicjatorem odsłonięcia pamiątkowej tablicy jest organizacja społeczna z Izraela „Drohobycz-Borysław Ocaleni”.

Jak Możesz Pomóc

Wesprzyj działania naszej Fundacji - tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!

Aksamitna

Założyciele fundacji aktywnie pomagają uchodźcom od ponad 15 lat. Fundacja Humanosh działa od 2020 roku, z pomocą rodziny, wolontariuszy i dzięki wsparciu darczyńców pomagamy Uchodźcom i upowszechniamy historię rodziny Wołosiańskich.

Naszą misją jest budowanie rzeczywistości, w której każdy człowiek czuje się bezpiecznie i godnie, niezależnie od swojego pochodzenia, rasy, wyznania czy koloru skóry.

Tylko z Twoją pomocą może nam się to udać!